Vánoce ve Velké Británii

26. prosince 2011 v 1:23 | Anet |  Prodrbeme (Velká Británie)
Jelikož se do obsahu tohoto blogu snažím zařadit i mou slabost pro Velkou Británii, je také na čase, nebo lépe, když se podívám do kalendáře - pozdě, konečně zveřejnit článěk o tom, jak se slaví Vánoce právě tam.
Nevím, nakolik jste zběhlí ve znalostech kultury a jejích zvyků v cizích zemích a tak mi odpusťte, když začnu od úplných základů. Pokusím se ovšem vyhnout zmínkám o historii, protože ty nikdy až tak neoslovily ani mě.


Nacházíme se v anglicky mluvící zemi, takže je pochopitelné, že slovo Vánoce nahradíme anglickým slovem "Christmas", častokrát krácené na "Xmas", což se i přes svou zkrácenou formu vyslovuje stejně.
Po rozložení tohoto slova dostaneme "Christ - Ježíš Kristus" a "Mass - mše", jinak i "Christ's Mass", celkově je to však chápáno jako narození Ježíše Krista.
Christmas se ve Velké Británii na rozdíl od ČR slaví až 25.prosince. Co se týče vysvětlení, proč se datum liší, není to zcela jasné. Jestli si dobře vzpomínám, rodilí Angličané, co nás ve škole navštívili, to vysvětlovali tak, že záleží jen na lidech, kdy si myslí, že se Ježíš narodil, jestli před půlnocí, nebo třeba ve tři ráno, což spadá už ke 25.prosinci a od toho se to vyvíjí.
Takže, Štedrý den, ve VB "Christmas Day" začíná 25.prosince a tak jako Češi, pokud nemají dovolenou, jdou ještě 23.prosince do práce, tak i Britové ještě 24.prosince pracují, protože to není bráno jako svátek (obecně mají Britové svátků, kdy zůstavají doma méně).
Ježíška tam nečekaně zastupuje Otec Vánoc "Father Christmas" (Tvrdí se o něm, že nosí červený nebo zelený dlouhý oblek, má bílé vlasy, vousy a knír, je tak velice podobný známému Santovi.), ale samozřejmě záleží, kde se ve VB nacházíte a v jaké rodině, i tam totiž zavítal Santa Claus a stačí popojít kousek dál, od domu k domu a zjistíte, že vám dárky přinese někdo jiný, než ve vedlejším čísle.
Otec Vánoc se do domácností dostává komínem a proto také děti na krbové římsy zavěšují punčochy. Traduje se, že jednou Otci Vánoc vypadly z kapes mince a nebýt sušících se ponožek u krbu, byly by se propadly krbovým roštem a nenávratně zmizely v popelu.
Lze také vidět prázdné povlaky od polštářů zavěšené na rozích postelí.
Tak jako v ČR děti píší dopisy se svými přáními a pak je nechávají ve škvírce přivřeného okna, tak britské děti dopisy vkládají do krbu, kde se pod vlivem větru vznesou vzhůru komínem až k Otci Vánoc, ten pak v noci na 25.prosince letí po obloze na saních táhnutých věrnými soby, z nichž můžeme znát kupříkladu Rudolpha, jenž ukazuje cestu a všechny vede. Dárky, které Otec Vánoc celý rok vyráběl ve své dílně se skřítky, pak vloží do zmíněných punčoch.
Děti jdou večer brzy spát, jak se těší a aby se ráno co nejdřívě seběhly k dárkům a rozbalily je. Rozbalovaní dárků se pak často protáhne až do odpoledních hodin, jak se příbuzní navzájem navštěvují.
Ačkoliv je to nazýváno "Christmas Dinner", tedy večeře, lidé se k jídlu scházejí až 25.prosince dopoledne nebo odpoledne a je to pro ně oběd. Jeho složení spočívá v pečeném krocanovi s ořechovou nádivkou a bramborách, klobáskách obalených ve slanině, růžičkové kapustě, a omáčce. Zase však záleží na rodině, co jí chutná a jak moc dbá na zažité tradice. I my v ČR všichni nevezmeme za vděk kaprem a raději se uchýlíme ke kuřecím či vepřovým řízkům.
I ke krocanovi se vztahuje tradice a vysvětluje tak, proč je on hlavní součástí Christmas Dinner. Je to hlavně pro jeho kosti připomínající písmeno Y. Dva lidé z každé strany se chytí za jeden konec a tahají. Ten, komu v ruce zůstane větší kus si může jako vítěz pak může přát jedno přání.
Ještě před večeří se ale na stůl pokládají takzvané "Christmas Crackers". Vypadají jako bonbony, rulička z obou konců zatočená. Když skřížíte na hrudi ruce a chytíte ji za jeden konec a společník po vašem boku za ten druhý a zatáhnete, Crackers s typickým zvukem praskne a vám tak uvnitř zůstane malé překvapení - papírová korunka na hlavu (je spojována s králem a královnou), vtip a dále zaléží na tom, jak drahé byly, ty dražší v sobě obvykle ještě obsahují menší dárek, nic velkého. Se samotným nápadem přišel v roce 1846 Thomas Smith, když byl na návštěvě Paříže a zajualy ho tam podobně balené sladké bonbony. Pokusil se je prodávat i ve Velké Británii, ty se dobře prodávaly, avšak jen ve vánočním období. Později přišel i s myšlenkou zahrnout do nich papírek s citátem nebo básní, takže je kupovali muži pro své ženy a nakonec přidal i bouchací prožek papíru a tak vznikly Christmas Crackers.
Christmas Pudding, i ten je součástí svátečního jídla. Je to hnědý pudink na způsob biskupského chlebíčku s ořechy, hrozinkami a třešněmi. Tradicí je, že se do něj zapéká stříbrná mince, která přinese štěstí a bohatství tomu, kdo pudink krájí. Je podáván s pudinkem nebo brandy omáčkou.
Co se týče cukroví, tak výběr je rozmanitý.
26.prosince je nazýváno jako Boxing Day, ale s boxem jako sportem to nemá nic společného. Dřívě se 26.prosince otevírali dřevěné krabičky, v nichž byl ukryt dárek pro chudé. Ale výkladů významu těchto krabiček můžeme najít více.
Za prvé sloužily jako ochrana lodí - když se lodě vydávaly na dlouhé a často nebezpečné plavby, kněz do vnitřku lodi vložil malou dřevěnou kasičku, do které ti námořníci, kteří se chtěli šťastně vrátit, hodili drobný peníz na znamení štěstí po dobu jejich plavby. Když se pak loď vrátila, byla knězi kasička předána, on ji u sebe uchoval až do Vánoc a pak její obsah rozdal chudým lidem.
Za druhé jako pomoc chudým - podobné kasičky můžeme nalézt i v kostelech, lidé do nich hazí almužnu a knězové je pak druhý den po Vánocích otevřou a stejně jako v prním příkladě obsah rozdají chudým a potřebným.
Za třetí dárky placeným dělníkům - když si dělníci brali na Vánoce den dovolené, jejich zaměstnavatel jim obvykle dal malou dřevěnou krabičku, ve které byl drobný obnos peněz jako příspěvek jim a jejich rodině na Vánoce, to se částečně zachovalo jako tradice dodnes.
Tento den se ve VB pořádají i štvanice a hony na koních na zvěř, zpravidla lišky. Červeno-bíle oblečení jezdi si s sebou berou své honácké psy a snaží se lišku uhnat k smrti.
Co dalšího patří k tradicím...
Tak jako my přebíráme postupem času zvyky ze západu, tak i Britové si o Vánocích začínají do domácností pořizovat vánoční stromeček, pod nejž jim Otec Vánoc naděluje dárky, místo do punčoch. Dá se říct, že to do VB zavlekl princ Albert, který vánoční stromeček přivezl z Něměcka a umístil jej na jejich sídlo do Windsoru. Rodina se pak společně u stromku vyfotila do novin a obyčejní obyvatelé se toho ihned chytli. Stromeček je jako u nás buď živý nebo umělý a lidé na něj věší to samé, co v ČR - svíčky, skleněné ozdoby, řetězy a čokoládové figurky.
Zdobení stromků se zdůvodňuje tak, že i když na podzim stromy ztratí listy, duchové v jejich korunách nadále žijí a bez nějaké jejich ozdoby by stromy mohli opustit. To lidi znepokojilo, protože věřili, že duchové zajišťují jejich růst, a tak na jejich větve přivázali barevné proužky papíru, aby se duchům zavděčili a oni na jaře stromům vrátili život, což se také stalo.
Stromeček se zdobí klidně i dříve než 24.prosince, může to být i začátkem měsíce a dárky se pod něj můžou dávat v libovolnou dobu.
Největší vánoční strom můžete spatřit rok co rok na Trafalgar Square.
I v Británii se o Vánocích zpívají koledy a i zde záleží na tom, kdo co poslouchá. V kostelech a ve větších městech na náměstích můžete vidět i slyšet celé sbory, jak zpívají koledy.
Také se posílají vánoční pohlednice a přáníčka.
Ačkoliv se donedávna Britové na Vánoce nemohli radovat vlivem Golfského proudu ze sněhu, i přesto si libují ve vánoční výzdobě snad více než lidé v České republice. Dá se říct, že řetězy a jinými serepatičkami ověší téměř cokoliv. V mnohých domácnostech nechybí ani betlémy.
25.prosince má pak královna Alžběta II. projev k lidem, je to jediná příležitost v roce slyšet královskou rodinu s k něčemu vyjadřovat bez předchozí porady s parlamentem, i proto že si projev královna píše sama.

Tož asi vše.
Jestli jste dočetli až sem, můžete vidět, že v něčem se britské Vánoce od těch českých liší a v něčem jsou si naprosto podobné. Zato nemůžeme říct, že je to horší nebo lepší. Každý zvyk má své pro i proti a nikdy není pozdě s některým skončit nebo i začít - například já jsem svou rodinu letos poprvé seznámila s tradicí Christmas Crackers, protože mě to oslovilo. :)

Jen vás poprosím, abyste kdyžtak bez mého souhlasu obsah tohoto článku nekopírovali. Při hledání jsem příliš informací v češtině nanašla, takže jsem si vše překládala sama ze zahraničních stránek.Stromeček...

Punčocha...


Cukroví...Večeře/oběd...Pudink...


Crackers s papírovou korunkou...Složení jídla...

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ABariDurafealf ABariDurafealf | E-mail | Web | 26. srpna 2017 v 0:20 | Reagovat

Four to five glasses of this fruit juice must be consumed per week to get the desired result.  Thus, when the muscles within the penile area are relaxed, more blood will type in the penis and a harder erection will occur.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama