Jsme jiní,

18. prosince 2011 v 20:27 | Anet |  Sdílím s vámi...

jsme jiní než ostatní národy a vděčíme tomu naší společné bohaté a tak bolestivé historii.


Už hodinu se dívám na zpávy všech televizních stanic, ale jakmile teď začali hrát Vltavu od B. Smetany, tak se mi do očí začaly vkrádat slzy lítosti.

Vidět našeho prezidenta (a ne, nenapíšu před tím slovo "bývalého" - pro mě zůstane českým prezidentem navždy Václav Havel, protože pohled na naší momentální politiku a její takzvané vůdce je hotový výsměch naší historii) při jeho proslovech k tisícům lidem, nebo chodit mezi nimi a třást si navzájem rukou, je bolestivé i pro tak mladého člověka jako jsem já, jenž bolesti minulých režimů neprožil.

Kdysi jsem pronesla, že jsme si v minulosti prošli tím nejhorším možným, ale můžeme za to být vděční, nebo bychom být měli. A také musím souhlasit s tím, co řekl můj profesor dějepisu a to, že nám vždy jen brali a nikdy nic nedali.

Ať už jsme naplno prožívali 1. i 2.světovou válku, ať už nás okupovali Němci i Rusové, ať už jsme byli nuceni žít pod komunisty, vždycky jsme bojovali za lepší budoucnost.

Vidět v dokumentech český lid, jak se staví do cesty ozbrojeným Rusům, a hájí naši zem, každičký centimetr naší milované země, a následné obrázky křičících lidí "už je to tady" a slyšet cinkot klíčů, jsem hrdá, z jaké země pocházím a jsem hrdá na lid, který se i v těchto těžkých situacích dokázal spojit a jít proti zlu tváří v tvář.

Byli jsme stateční a dávali v sázku naše životy, ačkoliv pro to měl každý své důvody, i kdyby i to zajistit pro své dítě, to co se nedostávalo jeho rodičům.

Měli bychom být na sebe právem hrdí.

Nechci odsuzovat cizí národy s jistě také zajímavou minulostí, ale nikdo z nich neprožíval to samé co česká (slovenská) vlast a přesto si dnes hrají na pány Evropy, ne-li celého světa.
Jsou tak hrdí, že nám nad tím zůstává rozum stát a jen se sami sebe ptáme, zda mají být na co.
Sebevědomost by se z nich dala ždímat, ale po známce pokory a vděku nenaleznete ani stopu.

Jakým právem se tak chovají?

Ukazují celému světu svou sílu a nadřazenost, své bohatství, ale ve skutečnosti nemají nic, nic o co by šlo stát a obdivovat.

Německo - všichni mu v posledním roce padáme k nohám, že zachraňují Eurozónu, a vidíte zase to euro - výplod nové doby. Vymysleli si ho a teď se i s ním potápí ke dnu. Čím se mohou pochlubit z minulosti? Hitlerem? Kdepak, toho raději pohřbí pěkně hluboko a nebudou se k němu vůbec hlásit, jako by to byl snad Američan.

I má milovaná Británie - také se jí dnes klaníme jako velmoci, ale v minulosti se pěkně schovala za průplav a pomohla jen v největší nouzi. Schovat se umí každý z nás. Také jsme tak mohli učinit a dodnes tu hostit Rusi, nebo chodit do krámu s lísky na příděl.

Ale přesto přese všechno se podívejme, kam jsme to dotáhli.
Máme všechny ty pěkné vlastnosti, ale vytrácí se.
Jsme spokojení?
Jsme spokojení, když se podíváme k Pražskému hradu a nahlédeme do lavic poslanecké sněmovny?
Jsme spokojení, když se díváme do prázdné peněženky?
Jsme spokojení, když se zavírají prodané české továrny a lidé jdou bez práce a peněz domů, kde se každý měsíc čeká na výplatu jak na smilování?
Jsme spokojení, že se dělíme o vybojovaná práva s Romy?
Jsme spokojení, že nemáme co jíst?
Jsme spokojení, že nám rok co rok zvyšují elektřinu, plyn a vodu?
Tak jsme?

Pražskému hradu jsme teď vděční jen za jedno - naštěstí zabránil přijetí eura, které se teď potápí jak koráb a táhne sebou pod vodu celou Eurozónu.
Avšak poslaneckou sněmovnu můžeme s lehkostí srovnat s prasečákem a i tam je čistěji a prasata máme raději a tím nemyslím jen na talíři. Přestože ti všichni, co tam sedí na jejich pozadí (a nedávno dokonce i do noci, mrzutí, bez ohledu na lidi, jenž pracují dvanáctky den co den) a úctyhodných platech za nic, nám tvrdí, že jsou tam pro nás, pro lidi, nevěříme jim z toho ani jediné slovo. Kdyby tam byli pro nás, vypadalo by to jinak a lid by byl o mnoho štastnější. Snaží se vymýtit korupci, ale jsou zkorumprovaní do jednoho, až jsou s těmi jejich proslovy o čistotě a nevinně trapní a jen pro smích. Říkají, že máme právo volby a když už sebereme veškerou odvahu jít k urnám a zvolit si lepší budoucnost, ve kterou postupně přestáváme věřit, tak pak zbaběle utečou, protože se jako malé děti nedokáží domluvit a pár voličů opět ubude a lepší budoucnost?. Oté si můžeme nechat jen zdát snad v příštím životě.
V peněžence spatříme jen složenky k proplacení, ale nevíme, z čeho je máme zaplatit.
Lidé přicházejí o práci tak jako nikdy a je jen pitomá výmluva, že za to může hospodářská krize. Pcha! Co jsme mohli, to jsme prodali. Vše, co jsme měli. To my, naše politika, připravila lidi o živobytí. Bože, jak jen jsme byli pracovití, vše jsme si dokázali obstarat a celý svět nás obdivoval a teď... jsme závislí jen a jen na dovozu, i ten zpropadený česnek není českej, ačkoliv jsme ochotní si za něj zaplatit tím málem, co nám cinká v peněžence, jen abychom dostali to, co dřív bylo samozřejmostí a naše.
Veškerá práva, která jsme si životem vybojovali, ztrácíme a s nostalgií a absurditou odrážející se v očích se díváme, jak je dostávají ti, co nás jen hanebně obviňují z rasismu. Český lid je rasistický. Český lid, ten od věků utiskovaný český lid, co donedávna neznal svobodu a když ji dostal, byl za ni tak vděčný. Český lid, který si toho tolik vytrpěl. My, že jsme rasisti?
Jděte do p...

Přežívali jsme, pak jsem krátké období poznali, co je to žít - měli jsme práci, do které jsme šťastně chodili den co den, měli jsme co jíst, měli jsme svobodu, byli jsme vděční, protože jsme předtím poznali, co to je, to všechno nemít, ale už zase jen přežíváme, živoříme a víte co... bude hůře.

Byli jsme jiní a jsme jiní, protože si tu lepší budoucnost už nedokážeme znovu vybojovat a jen mlčky příjímáme zvěrstva na nás páchaná.


Pane Havle, vidíte to? Vidíte?
Vidíte, kam jsme dospěli?
Pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí, za to jste přeci bojoval, za to jste přeci zemřel.
Tak mi řekněte, kde to je.
Víte, co pane Havle, raději zavřete oči, ať Vás to už nebolí.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sába Sába | Web | 18. prosince 2011 v 20:59 | Reagovat

Jedna z mála věcí, na kterou jsem hrdá je historie a pár lidí jako je například Václav Havel. Jsem ráda, že jsem ho zažila jako prezidenta i když jsem to v té době zas tolik nevnímala. To co na Hradě sedí teď se nedá považovat za prezidenta a co sedí v Poslanecké sněmovně nebo v Senátu za to se člověk může jenom stydět a mít hrůzu z každé mezinárodní akce, kdy nás nějaký poslenec ztrapní a znemožní.
Myslim, že máme právo být na sebe hrdí narozdíl od třeba takových Němců, které si zmínila. Hrajou si na největší borce a přitom v jejich historii 20.st. můžeme vidět Hitlera, který dokázal zabít několik milionů lidí a teď opět Němci vládnou celé Evropě, doufám, že to dopadne lépe než před několika lety. Díky milované EU a nynějšímu vládnutí Německa a Francie budeme doplácet na to, že Řekové, Italové a podobně žili několik let nad poměry, zapřeli všechny své dluhy, pracovali max. 6h denně a to museli mít ještě dvě pauzy, velké platy a podobně. Samozřejmě, to že normální pracující či studijící člověk sotva přežívá je jim jedno hlavně, že mají oni platy ve výši 150 tisíc měsíčně a k tomu ještě premie a odměny kdo ví jak vysoké, jsou tlustý jak prasata a pak si stěžují, že jednou do roka musí sedět ve sněmovně 12h. Každý druhý člověk v tomhle státě musí pracovat 12h denně, aby vůbec mohl normálně žít.  
Dokud tady budou vládnout politici, kteří o demokracii slyšeli jen z rychlíku, bude to tady vypadat furt stejně. Doufám, že schválí přímou volbu prezidenta a Češi už tam nezvolí blbce jako je Klaus. Jinak ten poslední kurzívou napsaný odstavec mě dojal, protože za to co bojoval a dnes i zemřel tady tihle blbci naprosto zkazili.

2 hogreta hogreta | E-mail | Web | 18. prosince 2011 v 21:20 | Reagovat

Václav Havel byl člověk, který se českému národu obětoval. To co pro náš národ vytrpěl on, to pro nás nevytrpěl nikdo. Vím, že vždy zůstane v našich srdcích. Ať už za svoji statečnost a odhodlání, ale i pro svou neobyčejnou lidskost. Pro mě také zůstává navždy prezidentem.

3 Luci Luci | Web | 20. prosince 2011 v 18:47 | Reagovat

Moc pěkný článek...

4 Anet Anet | Web | 20. prosince 2011 v 21:20 | Reagovat

[3]: Děkuji ti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama